„Na szlakach Fasoli Niepodległości - Ziemia Sądecka”.

Dodane przez (jurek) dnia 08-06-2013
Relacje >>

W ostatnim tygodniu maja grupa przeszło 50 – ciu uczniów z Gimnazjum im. Ludmiły i Adolfa Kalicińskich w Dankowicach, wspólnie z Rodzicami i Nauczycielami, przy współudziale Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego oraz Gminy Wilamowice, zorganizowała na Ziemi Sądeckiej „żywą lekcję historii” oraz przeprowadziła warsztaty tematyczne związane z kulturą i tradycją Lachów Sądeckich. Opiekę przewodnicką nad grupą turystyczną sprawował autor niniejszego artykułu – członek Rady Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego.
Jednym z przejawów naszej przewodnickiej aktywności w środowisku jest wolontariat wykonywany przez wielu z naszych kolegów – przewodników górskich,  mający na celu upowszechnienie turystyki górskiej,  krajoznawstwa, rozbudzanie wrażliwości na piękno rodzimego krajobrazu, wiedzy na temat ochrony środowiska   i historii wśród młodego pokolenia. Ta forma naszej  społecznej działalności przewodnickiej stanowi  brakujące ogniwo w łańcuchu, łączącym szeroko pojętą turystykę, kulturę, historię i tradycję z oczekiwaniami poznawczymi przeciętnego młodego człowieka, poprzez pokazanie im tej wiedzy za pomocą przystępnych i atrakcyjnych  form przekazu (np. wycieczka krajoznawcza połączona  ze zwiedzaniem miejsc historycznych). 
Zorganizowany  wspólnie przez środowisko szkolne z  Dankowic, Gminę Wilamowice i Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego wyjazd na Ziemię Sądecką grupy Młodzieży  został przeprowadzony w związku z  ogłoszeniem  roku  2013, Rokiem Przewodników Turystycznych, w ramach organizowanej przez Samorząd Wojewódzki akcji pod nazwą „Z przewodnikiem najłatwiej”. 
W czasie wyjazdu Młodzież Gimnazjalna odwiedziła  Muzeum I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawie, Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, następnie zwiedziła Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu oraz uczestniczyła w warsztatach tematycznych dofinansowywanych z funduszy unijnych  poświęconych garncarstwu, koronce klockowej i wczesnośredniowiecznych formom  pisarskim. 
W czasie zwiedzania Muzeum I PSP AK w Szczawie natrafiliśmy na ślad walczącego w oddziałach dowodzonych przez majora „Borowego”  Pana  Tadeusza  Wronowskiego  ps. „Przygoda” (dowódca  oddziału „Ciupaga”).  
Pan  Wronowski  w późniejszym okresie  walczył  w Powstaniu Warszawskim  w batalionie „Parasol”.  Za swoje męstwo na polu walki był  wielokrotnie odznaczany najwyższymi  odznaczeniami wojskowymi (Krzyż Walecznych, Krzyż Virtutti Militari, Krzyż Armii Krajowej i inne). Po zakończeniu  zawieruchy  wojennej osiadł na stałe w Bielsku – Białej.  Jego nieznanymi powojennymi losami w dalszym ciągu  żywo interesują  się ostatni  żyjący towarzysze broni z oddziałów majora „Borowego”. Młodzież Gimnazjum w Dankowicach bardzo prosi każdego, kto  mógłby udzielić informacji o losie Pana Tadeusza  o kontakt z Gimnazjum lub autorem niniejszego artykułu. Jego wspomnienia mogłyby wzbogacić historię skrzętnie zapisywaną przez społeczników opiekujących się muzeum  partyzanckim w Szczawie. 
Pętlę naszej  wyprawy, po osiągnięciu szczytu Litacza, przez Limanową i Przełęcz Gruszowiec malowniczo położoną pomiędzy kulminacjami Śnieżnicy  i Ćwilina, zamknęliśmy  w Mszanie Dolnej, a następnie przez Skomielną i Wadowice  wróciliśmy do Dankowic. 

Tadeusz Kozieł
Przewodnik Górski
Beskidzkie Koło Przewodników
Turystycznych im. Stefana Czerneleckiego
w Bielsku - Białej

           

           

Ostania zmiana: 24-06-2013 o 16:23

[wróć]