IV SYMPOZJUM KRAJOZNAWCZE -„TRAGEDIA GÓRNOŚLĄSKA”

Dodane przez (jurek) dnia 14-11-2011
Relacje >>

Tym razem tematem głównym Sympozjum była Tragedia Górnośląska mieszkańców Śląska po II wojnie światowej. Organizatorami oraz prowadzącymi byli przewodnicy z Rudy Śląskiej – Stanisław i Kornelia Witała. Impreza ta odbyła się w sobotę 22 października A.D. 2011.

Pierwszym punktem były Świętochłowice – Zgoda, gdzie znajdował się do stycznia 1945 obóz filia KL  Auschwitz. Od lutego 1945 do listopada 1945 był tutaj obóz pracy dla Polaków i Niemców oraz osób innych narodowości. Dzisiaj po dawnym obozie pozostała jedynie brama wjazdowa ustawiona w innym niż pierwotnie miejscu. Obok jest też pomnik upamiętniający ofiary które tutaj straciły życie o ich losach i funkcjonowaniu obozu usłyszeliśmy ciekawą historia.

Następnie pojechaliśmy do Rudy Śląskiej do dzielnicy Kochłowice aby zobaczyć Park Pamięci. Mieliśmy okazję zobaczyć salę audytoryjną gdzie odbywają się pożegnania świeckie, oraz jaką drogę przemierza trumna z ciałem zmarłego. W kompleksie oprócz pomieszczenia pieców gdzie dokonuje się spalenie ciała, jest miejsce przygotowania zmarłych do ceremonii pochówku, czyli prosektorium. Jest również pokój chłodni, stoisko z urnami z dużym wyborem wzorów i rozmiarów, w pobliżu jest kaplica Zmartwychwstania Pańskiego. Wokół na zewnątrz jest kolumbarium czyli ściana na urny, groby urnowe i pole pamięci. Warto to miejsce zobaczyć aby mieć obraz jak taka placówka funkcjonuje.

Kolejnym miejscem był teren byłego podobozu pracy w „Althammer” w Starej Kuźnicy niedaleko Elektrowni Halemba.     Hitlerowcy więzili tutaj Polaków, Włochów i Żydów z Czechosłowacji Austrii, Francji, Węgier którzy pracowali przy budowie elektrowni i kopalni.

Udajemy się teraz do dzielnicy Halemba gdzie w dawnym dworze myśliwskim ufundowanym przez rodzinę Donnersmarck w połowie XVIII, znajduje się obecnie mi. Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji imieniem Jana Karskiego. Był on kurierem w czasie II wojny światowej i dostarczył dowody dla Aliantów potwierdzające eksterminację Żydów w Polsce. Przygotowywany jest tutaj jego gabinet, oraz ekspozycja pokazująca jego działalność  po wojnie.  

Do Bytomia Miechowic pojechaliśmy aby zobaczyć dzieło życia Ewy von Tiele – Winckler, zwanej Matką Ewą która była wyznania ewangelickiego. Dzięki pomocy ojca właściciela Miechowic w 1890 powstał pierwszy dom pomocy ubogim dzieciom - „ Ostoja Pokoju” a potem następne. To co pozostało do dnia dzisiejszego z całego kompleksu obiektów służących najbardziej potrzebujących, jest w różnym stanie. Diakonisa Marta, pokazała nam domek i pamiątki po Matce Ewie oraz kościół i pierwszy obiekt jaki tu powstał.

Kolejnym punktem programu był Orzegów, gdzie w salkach przy parafii św. Michała Archanioła był czas na posiłek, a następnie dr Adam Dziurok z IPN Katowice wygłosił wykład: „Tragedia Górnośląska”. Następnie zobaczyliśmy odnowiony kościół z zewnątrz , a na chórze wysłuchaliśmy koncertu organowego, instrument pochodzi z 1929 roku. Wnętrze świątyni zdobią mi. piękne witraże, a wśród nich przedstawiający patrona w prezbiterium.

Trzeba powiedzieć, że IV Sympozjum było imprezą bardzo udaną i ciekawą. Słowa szczególnego podziękowania dla Staszka i Kornelii. 

Tekst i zdjęcia: Tomasz Kołtun

             

           

       

Ostania zmiana: 14-11-2011 o 17:57

[wróć]