Podziemna trasa turystyczna w Krakowie

Dodane przez () dnia 10-05-2010
Wieści z terenu >>


Do czerwca 2010 roku pod krakowskim Rynkiem Głównym ma powstać trasa turystyczna "Śladami historycznej tożsamości Krakowa". Znajdą się tam między innymi cmentarzysko z XII w., pozostałości osady przedlokacyjnej, dawne Kramy Bogate oraz pomieszczenia tzw. Wielkiej Wagi.

Pracami przy trasie zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W piątek, 20 lutego podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, projekt podziemnej trasy został zaprezentowany krakowskim przewodnikom.

Wejście do podziemi ma znajdować się w podcieniach Sukiennic od strony ulicy św. Jana. Turyści mają zjeżdżać 7 metrów pod ziemię i wędrować korzystając między innymi ze szklanych pochylni oraz kładek. Pokonanie trasy w szybkim tempie będzie zajmować około godziny.

Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa poinformował - Przez soczewkę, jaką jest Rynek, chcemy pokazać, czym w średniowieczu był Kraków. Bronimy tezy, że do XVI w. był jednym z najważniejszych centrów handlowych, gospodarczych, finansowych i kulturalnych ówczesnego świata.

Autorzy trasy chcą, aby zwiedzający przez rekonstrukcje, makiety architektoniczne, wizualizacje cyfrowe oraz filmy byli jak najbliżej historii. Turyści będą mogli zobaczyć oryginalne drewniane drogi oraz wapienne bruki, a także poczuć atmosferę średniowiecznej ulicy przez dźwięki i zapachy.

Pod ziemią zastaną pokazane między innymi: przebieg badań archeologicznych prowadzonych na Rynku, cmentarzysko z XI-XII w, pozostałości XII-wiecznej osady zniszczonej podczas najazdu Tatarów na Kraków oraz urządzenia, które są świadectwem rozwoju inżynierii miejskiej. W sumie urządzenie podziemnej ekspozycji ma kosztować 24 mln zł. Niezabitowski wyznał - Zamierzamy zrekonstruować rurmus, czyli urządzenie wodociągowe, które znajdowało się kiedyś w okolicach ul. Reformackiej. Z Rudawy pobierano nim wodę, którą potem drewnianymi rurami dostarczano do miasta, do tzw. rząpi. Chcemy, żeby urządzenia te działały.

Pod ziemią znajdzie się forum multimedialne z salą konferencyjną, a także będzie odbywać się prezentacja przypominająca przy pomocy ikonografii i kilkunastu filmów triumfalne wjazdy do Krakowa władców, hołd pruski, przysięgę Tadeusza Kościuszki oraz inne wydarzenia z dziejów miasta.

W dawnych Kramach Bogatych prezentowane będą przedmioty użytkowe, które zostały znalezione na Rynku przez archeologów. Będą one uporządkowane według cechów rzemieślniczych, które zajmowały się ich wykonywaniem, a dodatkowo uzupełnione ilustracjami z Kodeksu Baltazara Behema.

Obecnie pod płytą Rynku prowadzone są prace budowlane.

Źródło - tour-info 23.02.2009.

Ostania zmiana: 10-05-2010 o 15:16

[wróć]