VII PIELGRZYMKA ŚRODOWISKA PRZEWODNICKIEGO WOJ. ŚLĄŚKIEGO DO SANKTUARIUM MB PIEKARSKIEJ

Dodane przez (jurek) dnia 22-11-2011
Relacje >>

W pierwszą sobotę przypadającą 5 dnia miesiąca listopada A.D. 2011 przewodnicy z naszego województwa spotkali się w Piekarach Śląskich. Zaczęło się  od spotkania na Placu Rajskim gdzie gospodarze, czyli przewodnicy z Piekar Śląskich wręczali materiały reklamowe wpisującym się na listę uczestników Pielgrzymki. Plac Rajski to ważne miejsce, czas przywitań przewodnickich, zdjęć pamiątkowych po których na godz. 11.00 zebrani udali się do bazyliki.

 Msze św celebrował i homilię wygłosił ks bp Gerard Biernacki jej tematem była misja przewodnika wraz z odpowiedzialnością połączoną z radością z jej wypełniania. Współcelebransami byli kapelani przewodników z archidiecezji katowickiej ks. Piotr Wenzel i diecezji gliwickiej ks. Sławomir Młodzik, obaj przewodnicy beskidzcy.

Może doczekamy się kiedyś, że w innych diecezjach naszego województwa będą również kapelani przewodnicy, daj Boże. W służbie liturgicznej w czasie mszy św. brali jak zwykle udział przewodnicy z różnych kół przewodnickich. Podziękowania w imieniu przewodników dla ks bp Biernackiego oraz dla ks. Piotra i ks Sławomira złożył Rysiek Ziernicki.

Następnym punktem programu była równie ważna przerwa kawowa w Centrum Pielgrzymkowym, gdzie można było spróbować wyśmienitego ciasta. Czas rozmów i dyskusji przewodnickich ile by nie trwał długo, zawsze jest zbyt krótki i czasu na pogaduchy brakuje.

W auli przy Muzeum Sanktuaryjnym kustosz sanktuarium MB Piekarskiej ks. prałat Władysław Nieszporek przedstawił konferencję pt: „ Założenia kalwaryjskie w 115 lecie poświęcenia Kalwarii Piekarskiej”. Z okazji jubileuszu mówił o początkach budowy i jej budowniczych i projektodawcach wśród nich wspomniał franciszkanina o. Władysława Schneidera. Przypomniał że konsekracja miała miejsce Kalwarii w dniu 23 czerwca 1896 i dokonał jej bp wrocławski kard. Georg Kopp. Ks. Nieszporek omówił warunki jakie kaplice pielgrzymkowe muszą spełniać aby można nazywać je kalwaryjskimi, oraz wysiłki podejmowane aby przywrócić i zachować ich jak najlepszy stan. Pokaz slajdów ukazał piękno i urok założenia Kalwarii Piekarskiej.

Była również okazja aby zobczyć wystawę w Muzeum Sanktuaryjnym, tutaj przewodnicy piekarscy służyli pomocą dla wszystkich chętnych. Ostatnim punktem było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem bł. Jana Pawła II. Tutaj Rysiek Ziernicki  dziękując wszystkim za przybycie, a przewodnikom z Piekar Śląskich za przygotowanie Pielgrzymki. 

Tekst: Tomasz Kołtun
Foto: Stanisław Dacy, Stanisław Kawęcki, ks. Piotr Wenzel

             

           

           

           

           


Ostania zmiana: 22-11-2011 o 11:12

[wróć]