Wycieczka szkoleniowa - Dolina środkowej Pilicy

Dodane przez (jurek) dnia 03-05-2014
Relacje >>

 W dniach 11-13.04.14 Samorząd Przewodników Turystycznych woj. Śląskiego  już po raz trzeci zorganizował wyprawę szkoleniową po województwie łódzkim. W tym roku tematem przewodnim była „Dolina środkowej Pilicy”.  
Pierwszy dzień to dojazd na nocleg do Sulejowa i wzajemna integracja przewodnicka. Drugi dzień to zwiedzanie różnego rodzaju obiektów krajoznawczych.
Najpierw odwiedziliśmy „Groty Nagórzyckie” (pozostałości po  podziemnej kopalni piasku eksploatowanej przez blisko 200 lat do początku XX w. wraz z grotą królewską,  borsuczą czy taneczną i  postacią Zbója Madeja), skansen rzeki Pilicy ( tu stare młyny mini i maxi, pojazdy wojskowe, szlak filmowy związany z serialem „ Czterej pancerni i pies”, mała stacyjka Wolbórka na trasie kolei  Warszawsko-Wiedeńskiej czy kajaki i łódki drewniane).
Po wyjściu z muzeum jeszcze spacer  zieloną alejką  w towarzystwie kaczek i Łabędzi  prosto do „niebieskich źródeł” (rezerwat przyrody z silnie pulsującym źródłem typu limnokrenowego polegający na tym, że woda wybija z dna  piasek, który widziany przez taflę wody posiada niepowtarzalną zielonkawą barwę w różnych odcieniach w zależności od warunków pogodowych).  
To wszystko oczywiście w Tomaszowie Mazowieckim.  Kolejne atrakcje to kompleks schronów  kolejowych z okresu II Wojny Światowej w Konewce (jeden z dwóch wchodzących w skład stanowiska dowodzenia ANLAGE MITTE o długości 385m i szerokości u podstawy 15m ).
Spała (kolejne miejsce odwiedzone przez przewodników) -  a tu drewniana kaplica, droga krzyżowa związana z wydarzeniami historycznymi Polski, ołtarz polowy, park prezydencki,  nazwy obiektów z czasów carskich , most żelbetowy  na Pilicy im. gen. Tadeusza Buka, pomnik żubra czy ośrodek przygotowań olimpijskich.  
Jeszcze jedna atrakcja to romański kościółek w Inowłodzu z niezapomnianym charakterem średniowiecznego oświetlenia ze świec umieszczonych na żyrandolu i postać Władysława Hermana przed obiektem. Również przepiękne widoki na dolinę Pilicy, poza tym odrestaurowane ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, gdzie odbywają się  inscenizacje męki pańskiej a także istniejąca synagoga z funkcjonującym w niej sklepem s pożywczym.
Trzeci dzień rozpoczynamy od wczesnego zwiedzania w Sulejowie-Podzamczu pocysterskiego Zespołu Kościelno-Klasztornego, a następnie przejazd do Piotrkowa Trybunalskiego i spacer po najciekawszych zakątkach (cerkiew prawosławna p.w. Wszystkich Świętych, kościół Dominikanek  p.w. NMP Śnieżnej, Kościół Farny p.w. Św. Jakuba, Kościół pojezuicki p.w. Św. Franciszka Ksawerego, Kościół i Klasztor Bernardynów, rynek ze starym miastem, pomnik Mikołaja Kopernika czy Zamek Królewski.
W części popołudniowej zwiedzamy w Majkowicach ruiny zamku renesansowego Surdęga, w Bąkowej Górze poza pięknymi widokami ze wzgórza ruiny dworu obronnego i dwór Małachowskich
w Przedborzu  pochyły rynek, Kościół p.w.  Św. Aleksego  z XIV w. ceglaną wieżą   i współczesną drogę krzyżową, oraz „znikome” ślady zamku. Należy dodać, że tutaj  kręcono również sceny do filmu „Austeria”. Wycieczkę przygotował i prowadził Stanisław Kawęcki.  Dziękujemy i czekamy na kolejne edycje „łódzkiego w pigułce”

Tekst i foto: Grzegorz Gdesz
 

     

     

      

     

     

     

     

       

 

Ostania zmiana: 06-05-2014 o 06:58

[wróć]