XII PRZEWODNICKIE SPOTKANIE "PRZY MIEDZY - 2018"

Dodane przez (jurek) dnia 20-04-2018
Relacje >>

Za nami kolejne "Spotkanie przy miedzy", które odbyło się 24 marca 2018r. a zorganizowane zostało przez Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. prof. Zdzisława Krawczyńskiego z Chrzanowa.

Tym razem spotkanie przewodników Śląska i Małopolski miało miejsce w Krzeszowicach, gdzie uczestnicy mieli okazję podziwiać m.in. dawny park zdrojowy, gotycki kościół parafialny pw. św. Marcina z Tours z lat 1832 - 1844 oraz parafialny cmentarz położony na tzw. wzgórzu Solec z wieloma zabytkowymi nagrobkami.

Po spacerze udaliśmy się do Urzędu Miasta i Gminy Krzeszowice na spotkanie z burmistrzem Wacławem Gregorczykiem, który przy kawie zapoznał nas z walorami krajobrazowymi Krzeszowic i planami rozwoju miasta pod względem infrastruktury turystycznej.

Kolejnym punktem bogatego programu, było zwiedzenie ciekawego Laboratorium Edukacyjno-Badawczego Odnawialnych Źrodeł Poszanowania Energii w Miękini prowadzonego przez Akademię Górniczo - Hutniczą z Krakowa. Przy okazji organizatorzy pokazali nam leżący obok nieczynny kamieniołom skał metamorficznych. Tu mogliśmy zaobserwować ustępującą zimę i pierwsze ślady wiosnnych kwiatów.

By grupa nie myślała, że to już koniec zwiedzania atrakcji Krzeszowic i okolic  a jest już czas na obiad - organizatorzy zaproponowali przejazd przez fragment doliny Eliaszowki i zwiedzenie klasztoru ojców Karmelitów Bosych w Czernej, pochodzacego z 1631 roku z fundacji Agnieszki Firljowej a w nim miejsce zwiazane z św. Rafałem Kalinowskim i pięknym wystrojem kościoła klasztornego z dominujacym czarnym marmurem dębnickim, tak często wykorzystywanym w obiektach barokowych na terenie np. Krakowa i okolic.

Ogromne wrażenie zrobil na uczestników "Spotkań przy miedzy' drewniany kościółek z 1515 roku w Paczółtowicach, który po renowacji wygląda imponująco. Wrażenie robi barokowy ołtarz z słynącym w okolicy łaskami obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem pokryty złotymi płytkami. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o pracach konserwatorskich oraz o wyposażeniu kościółka, który zrobił duże wrażenie na zebranych. Końcowym etapem pobytu w Paczóltowicach było zwiedzenie jednego z największych w Polsce pola golfowego.

Na koniec spotkania organizatorzy ugościli nas pysznym obiadem i pobraliśmy materiały krajoznawcze z zwiedzanych miejsc. Serdeczne podziękowania złożyliśmy organizatorom, którymi przewodzili kol. Krzysztof Hudzik i Ryszard Lenik. Zatem do zobaczenia za rok.

Tekst i zdjęcia: Adam Lapski

     

     

 

Ostania zmiana: 20-04-2018 o 21:07

[wróć]