W warszawskim Zamku trochę Wersalu

Dodane przez (jurek) dnia 25-09-2013
Wieści z terenu >>

Warta rekomendacji jest wystawa 60 prac malarskich, które od 21 września 2013 r. do 5 stycznia 2014 r. można oglądać na Zamku Królewskim. Jest to barwna opowieść (przybyła wprost z galerii wersalskiej) o życiu Marii Leszczyńskiej jako królowej francuskiej, jej dworze a także o panujących obyczajach w XVIII-wiecznej Francji.

Maria Leszczyńska pokonała blisko sto kandydatek na żonę władcy Francji. Miała 22 lata a Ludwik XV lat 15, gdy przesądzono, iż jest najlepszą partią dla monarchy. Urodziła mu dziesięcioro dzieci, w tym Ferdynanda – następcę tronu. Mimo że nie była nadzwyczajnej urody, mówiło się o jej zaletach umysłu, delikatności i wzorowej etykiecie. Ale prawdą też jest, że panując przez 43 lata (najdłużej jako królowa Francji, która zmarła śmiercią naturalną), była równocześnie najmniej znana monarchinią. Właściwie żyła na marginesie życia dworskiego, w cieniu kochanek męża, nie zgłaszając żadnych własnych ambicji politycznych ani alkowianych.

Na wystawie dominują portrety z czasów Marii pędzla najwybitniejszych francuskich portrecistów. Wśród zbioru dzieł najbardziej wyraziście prezentują się Ludwik w płaszczu koronacyjnym oraz Maria w sukni połyskującej złotem, oba autorstwa Jeana – Baptiste Vanloo. Doskonałym przykładem portretowania królowej jest też obraz Alexisa Simona Belle, na którym 27-letnia Maria występuje wraz z ulubionym chartem, zabawnym paziem i z pękiem białych lilii. Z kolei Jean-Marc Nattier stworzył wizerunek przedstawiający Marię prywatnie. Namalował także faworytę Ludwika XV – Madame Pompadour i serię rokokowych portretów córek Marii i Ludwika.

Królowa znana była z zamiłowania do sztuki. W Wersalu urządziła pracownię, która była jej atelier – próbowała bowiem sama malować. Te jej malarskie dokonania z wersalskiego gabinetu chińskiego także można zobaczyć na wystawie w Zamku.

Całość przywiezionych z Francji zbiorów, wyeksponowana w kolejnych salach wystawowych, powoduje, iż, oglądając, ma się nieodparte wrażenie rzeczywistego przeniesienia się do epoki królowej Marii.

Źródło: TTG Central Europe Dziennik Turystyczny, 2013-09-25

Ostania zmiana: 25-09-2013 o 18:43

[wróć]